Prof. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD. sa zameriava na výskum systémových, bunkových a molekulárnych mechanizmov synchronizovanej adaptačnej odpovede na cvičenie. Špecificky je zameraná na integračné mechanizmy založené na komunikácii medzi periférnymi tkanivami a mozgom. Založila a vedie Centrum pre manažment obezity a Centrum pohybovej aktivity v Biomedicínskom centre SAV, ktoré realizujú krátkodobé a dlhodobé programy s cvičením u seniorov, ako aj pacientov s obezitou a inými chronickými ochoreniami, s prepojením výskumu a klinickej praxe. Za svoju vedeckú činnosť a za presadzovanie koncepcie cvičenia ako efektívneho prostriedku prevencie a liečby chronických ochorení získala viaceré ocenenia (napr. medaila Slovenskej diabetologickej spoločnosti/SDS, Sečanského cena Obezitologickej sekcie SDS, viacero ocenení za najlepšie publikácie, Slovenka roka, cena Bratislavská čučoriedka, cena SAV). Barbara Ukropcová je členkou rôznych odborných skupín a výborov.
Cieľom projektu Zdravá firma roka je podpora zdravia priamo v práci. Čo považujete za dôležité a inovatívne v podpore zdravia na pracovisku?
Prostredie, v ktorom trávime veľa času, nás ovplyvňuje – a to spravidla platí aj o našom zamestnaní. Je fajn, keď máme na pracovisku možnosť venovať sa pohybu – napríklad je k dispozícii posilňovňa/telocvičňa, zamestnávateľ prispieva na pohybové aktivity (permanentka do posilňovne a pod.), zamestnanci sa môžu zapájať do rôznych výziev využívajúcich inteligentné hodinky a podobne. Zamestnávateľ môže podporiť aktívny životný štýl aj edukáciou, napr. organizáciou seminárov/prednášok/workshopov pre zamestnancov, so zameraním na stravu, pohyb, spánok, využitie digitálnych technológii a podobne.
Vieme, že veľkou výzvou v dnešnej dobe je zosúladenie aktívneho životného štýlu so sedavým zamestnaním. Výborné je, keď sú k dispozícii stoly s nastaviteľnou pracovnou výškou, niekto prácu na počítači spája s chodením na bežeckom páse, existujú stoličky, na ktorých sa dá počas práce bicyklovať... Aj takéto riešenia potrebujú priestor a podporu zamestnávateľa. Čo sa týka stravovania, je výborné, keď je priamo na pracovisku alebo v blízkosti k dispozícii napríklad vegetariánska reštaurácia a/alebo jedálne vždy ponúkajúce čerstvé šaláty, nesladené nápoje a vyvážené jedlá pripravované zdravým spôsobom.
Pracujem v Biomedicínskom centre SAV, kde sme v roku v 2017 založili Centrum pohybovej aktivity, s cieľom realizácie klinických štúdií a tréningových programov pre seniorov, ľudí s obezitou a pacientov s rôznymi diagnózami. Centrum pohybovej aktivity je k dispozícii aj pre zamestnankyne a zamestnancov, ktorí tu môžu absolvovať pravidelné tréningy pod vedením profesionálnych trénerov. V prípade problémov s pohybovým aparátom majú kolegovia kolegyne možnosť konzultovať s fyzioterapeutom. Používanie schodov namiesto výťahu stimulujeme pomocou infografík, ktoré ilustrujú, koľko kalórií spálime pri vystupovaní po schodoch postupne až na 8. poschodie.
Vašu vedeckú prácu mnohokrát ocenili, u nás aj v zahraničí. Aké sú vaše rady pre HR oddelenia, ktoré majú dosah na zlepšovanie pracovného prostredia – v oblasti pohybu na pracovisku?
Okrem možností, ktoré som spomínala vyššie, sa môžu pri sedení využívať fit lopty, prípadne môžu byť k dispozícii jednoduché pomôcky pre tých, ktorí chcú prerušiť sedavé správanie a trochu sa ponaťahovať/rozhýbať (bez toho, aby sa spotili. Podľa niektorých štúdií už relatívne krátka niekoľkominútová aktivita môže naštartovať metabolizmus a dokonca zlepšiť niektoré mozgové funkcie, vrátane pozornosti. Možno sa dá využiť priestor mimo kancelárií pre pingpongový stôl, možno sa dajú namontovať rebriny alebo môže byť k dispozícii stacionárny bicykel... Kreativite sa medze nekladú. Na úvod môže byť vhodné začať seminárom či workshopom, s cieľom motivovať/inšpirovať zamestnancov k pohybu, následne ponúknuť konkrétne riešenia a podporiť vytvorenie pohybových návykov. Chce to zmenu, ktorá vyžaduje investíciu energie, a to je výzva. Výsledkom je však nielen zdravší a spokojnejší, ale aj výkonnejší zamestnanec.
Sústredíte predovšetkým na pohyb, aký význam zohrávajú správna výživa a pohyb v našich životoch?
Pohyb a strava patria k najvýznamnejší modifikovateľným faktorom, ktoré dokázateľne ovplyvňujú zdravie, výkonnosť, kvalitu života a dokonca aj jeho dĺžku. Nedostatok pohybu a sedavý životný štýl jednoznačne zvyšujú riziko diabetu 2. typu, ale aj demencie (vrátane Alzheimerovej choroby), hypertenzie a ďalších kardiovaskulárnych ochorení, ako aj riziko mnohých onkologických ochorení (rakovina hrubého čreva, prsníka, pažeráka, maternice a mnohé ďalšie). Na rozdiel od génov, veku či pohlavia je to niečo, čo máme do značnej miery vo vlastných rukách, čo môžeme ovplyvniť – a čo môžu cielene ovplyvniť aj zamestnávatelia pri vytváraní pracovného prostredia a nastavenia pracovnej rutiny, vytvorením priestoru a ponukou aktivít a riešení.
Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa odvolávajú na genetiku ako argument pri svojej nadváhe a nedostatočnej pohybovej aktivite?
Nesústreďte sa na to, čo nemôžete zmeniť – zamerajte svoju energiu na to, kde je šanca na zmenu. Hľadajte nové riešenia pre špecifické výzvy, ktorým čelíte, a nikdy sa nevzdávajte!